Topçu Restaurant

1957 yılında seyyar arabada başlayan Topçu’nun Yeri’nin hikayesi bugün İzmir’de adres tarif ederken kullanılan bir nirengi noktasına dönüşmüş durumda. Adını askerlik yaparken edindiği lakaptan alarak lokantasına koyan Hüseyin Özyazmacı, seyyar arabayla başlayıp 10 masalı bir lokanta haline getirdiği mesleğini 1985 yılında noktalamış. Bu tarihte lokantayı devralan Cevat Dev, işi daha da ileri götürerek bayrağı oğulları Zafer ve Barış Dev ile birlikte taşımakta.

İzmirliler zamanla  ‘Topçu’nun Yeri’ adını kısaltarak  ‘Topçu’ haline getirmişler. İlk açıldığı zaman şimdiki Otel Marla’nın bulunduğu yerde hizmet veren lokanta, 1986’ta bugünkü yerine taşınmış. Topçu’da sunulan temel ürün çöp şiş. Yanında verilen ızgarada kızarmış soğan ve kızarmış ekmek lezzet bütünlüğünü sağlıyor. İzmir’in ilk çöp şiş yapan mekanı burası. Çöp şiş yanı sıra kebap, pide ve ızgara çeşitleri de bulunmakta.Topçu’nun adının duyulması Zeki Müren sayesinde olmuş. 1967 yılında, Zeki Müren fuardaki programından sonra dinlenebileceği rahat bir ortam aradığında burayı tavsiye etmişler. Lokantanın hem yemeklerinden hem de dinlendirici ortamından hoşlanan Zeki Müren gittiği her yerde Topçu’nun Yeri’nden bahsetmiş. Böylelikle Topçu’nun adı sanat camiası tarafından duyulmuş. Sanat ve iş dünyasından spor camiasına pek çok ünlü buranın müdavimi olmuş. Hatta bir keresinde rahmetli Cem Karaca 5.5 porsiyon çöp şiş yiyerek bir rekor kırmış. Topçu’nun duvarları orada yemek yemiş ünlülerin fotoğraflarıyla dolu. Burası İzmir’de , “Sanatçıların mekanı” olarak tanınıyor.

Her zaman en kaliteli malzemeyi kullanmışlar. Çömlek yoğurtları meşhur, yoğurdu Menemen Yıldız mandıradan alıyorlar. Çorbalar kemik suyu ile yapılıyor. Et, roka ve yoğurt firmaya özel olarak üretiliyor. Etler en az 2 gün dinlendiriliyor.

Yurt içi ve yurtdışından gelen şube tekliflerini kaliteyi bozmamak için kabul etmiyorlar. Çünkü burası artık kentin simgelerinden biri haline gelmiş.

On masalık lokanta bugün bin kişi kapasiteli bir mekan haline gelmiş. Yazın Çeşme şubesi ile birlikte yaklaşık 100 kişi çalışıyor. Adeta bir fabrika gibi. Çeşme şubesi 2006 yılında açılmış. Topçu’nun yeri 24 saat açık, alkollü içki servisi var.

Nasıl Gidilir

https://www.instagram.com/p/BVs90rUAApG/

0232 484 62 61

www.topcurestaurant.com

en iyi aile mekanları, en iyi et yemekleri, en iyi haftasonu mekanları, en iyi mekan, izmir kalitemekanlar, izmir lezzet, lezzet, meze, sala, salata, tavuk