Adil Müftüoğlu

Lokantanın kurucusu olan Adil Müftüoğlu, 1929 yılında Mardin-Midyat’ta dünyaya gelmiş, ilkokulu Midyat’ta okumuştur. Babası ticaretle uğraşan Adil Müftüoğlu, 10-12 yaşlarında Adana’ya gelerek Malatya Pamuk Mensucat Fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Bir ara Seyhan Irmağı üzerindeki 60-70 Ömer Ağa restoranına çalışmaya başlayan Adil Müftüoğlu, burada çalışkanlığı ile herkesin takdirini kazanmış ve mesleğine ilişkin ilk bilgileri burada öğrenmiştir. 

Daha sonra amcazadesinin yanına Konya Ereğlisi’ne giderek elma ticaretiyle uğraşan Adil Müftüoğlu, işlerin kötü gitmesiyle tekrar Adana’ya dönmüş ve Tepebaşı’nda içkili bir lokanta olan Şafak Lale Restoran’da çalışma hayatına devam etmiştir. Yanında Kız Lisesi bulunması nedeniyle içki satışı yasak olan lokanta Adana Demokrat İl Başkanı Enver Batumlu’nun da bulunduğu bir denetlemede içki satıldığı tespit edilmiş ve kapatılmıştır. İşsiz kalan Adil Bey ağabeyi İzzet Müftüoğlu’nun çağrısı üzere Söke’ye gelerek bir müddet onun lokantasında çalışmış, daha sonra İzmir’e gelerek Konak Vapur İskelesi’ndeki Deniz Gazinosu’nda tekrar işe başlamıştır.

Adil Müftüoğlu, Uğur Lokantası’nın açılışı hakkında şu bilgileri vermektedir; “Kahvehanenin yanında Kurban Ağa Lokantası vardır. Mülk sahibi olan Hacı Niyazi Ersoy Kurban Amca diye birine kiralamış ancak Kurban amca işletememiş. Kurban Amca Lokantayı bana devretmek istedi. Niyazi Bey’inde desteği ile lokantayı ben devraldım. O yıllarda kızım Sevgi dünyaya geldi. Kızım uğurlu geldiği için lokantanın ismini de Uğur Lokantası olarak değiştirmiştir.”

Nasıl Gidilir