Alaf Kuruçeşme

Alaf, köklerinden beslenen bir göçebe lokantası. Yörük şivesinde Asaf, közlü alev demek. Kürtçe’ye dayanan isim devşirmesi ile alan, zaman içinde Alaf’a dönüşmüş dilden dile. Alaf’ta göç ve birleşimin yarattığı bu zenginlikle, bugün bir yörük sofrasına konuk olurken, yarın bir Kürt sofrasına, sonra belki bir Ermeni, belki bir Yezidi sofrasına misafir olacaksınız.

Eskiden evlerin salonunda ortaya kurularak aileyi sosyalleştiren ocaklıktan, odun fırınına, kuzineye kadar tat hafızamızda çocukluğumuzdan anılar uyandıran ateşin çeşitli halleri, Alaf’ın da pişirme teknikleri olacak. Geleneksel lezzetlerimizi, kültürel miraslarımızı farklı bir ortamda deneyimleme imkanına sahip olacaksınız.

Alaf masalarında bazen kendi yaptığımız biralar eşliğinde, bazen kadehlerimizdeki bir Süryani şarabıyla, bu kültür paylaşımını hissedecek, anlamaya ve aktarmaya çabaladığımız bu değerli yeme-içme mirasının bir parçası olacaksınız. Bu kültürleri içinde barındıran bu deneyimde soframızı ve heyecanımızı sizinle paylaşıyoruz.

Nasıl Gidilir.

https://www.instagram.com/p/Bp7Y7uZg87M/

https://www.alafkurucesme.com

0532 015 94 19

alaf kuruçeşmeen iyi aile mekanlarıen iyi et yemeklerien iyi haftasonu mekanlarıen iyi mekanhaftasonuistanbul en iyi mekanlaristanbul en iyi restaurantlarızgarakalitemekanlar