7 Mehmet

Mesleğinde titiz bir o kadar da disiplinli kişiliği olan Usta Hacı Hasan’ ı bir gün misafir yemeğinde çıkan bir kıl çılgına çevirir. Duruma çok sinirlenen usta, tüm elemanları hizaya çeker ve cezayı keser.
Ertesi gün tüm çalışanlar, saçları ustura ile kazınmış halde lokantaya gelir. Bu cezadan nasibini ve dersini alan Mehmet’in saçları kesilince küçük yaşlarda geçirdiği trafik kazasında kalan V harfi ortaya çıkar. Eski Türkçe’de yedi anlamına gelen bu işaret ustanın dikkatini çeker ve ona isminin önünden bir daha silinmeyecek olan 7 Mehmet lakabını takar. Böylece başlar 7 Mehmet serüveni.

1950’li yıllarda değişen ve sanayileşmeye adım atan Türkiye’nin bir yüzü de kentel yaşamın doğal güzellikleriyle aydınlanıyordu. Eşsiz koyları, uçsuz bucaksız sahilleri, dört mevsim insanı ısıtan güneşiyle ülke içi bireysel ziyaretlere vesile olan Antalya, o yıllarda ilk turist kafilesini ağırlamaya hazırlanır.

Şimdilerde binlerce yataklı dev turizm tesislerine sahip olan Antalya’da o yıllarda doğru düzgün lokanta bile yoktur. Gezme, değişik yerler görmek nasıl insan ruhunu tazeliyorsa yemek içmek de hayatın tuzu biberi olarak yüreklere uzanan bir keyif ahengi oluşturuyor. İşte bu ziyaret için 7MEhmet’ e dönemin belediye başkanı Seyit Ali Pamir Bey’den teklif gelir.

Kuşkusuz bu teklif onurlandırır ustayı, ancak sahip olduğu dört sandalye bir masa ile saçak altındaki dükkanında bildiklerini sunamamak kahreder genç aşçıyı. Mutlulukla çaresizliği aynı anda yaşadığı bu durum için belediye yer temin edince 7Mehmet’in yüzü güler. Sadece malzeme parasına kabul ettiği bu ziyafette Türk Mutfağının tüm inceliklerini,usta yaratıcılığıyla turistlere sunar.

Bu genç ve yetenekli aşçıyı tebrik eden vali Saim ÇODUR, ona lokantasının yerini sorar. Küçük bir çorbacı dükkanına sahip olduğunu öğrenen vali, dönemin belediye başkanı Seyit Ali Pamir’den yer temini konusunda 7Mehmet’e yardımcı olmasını ister. Bu vesile ile belediye iş hanında boşaltılan itfaiye binası ihaleye çıkar. İhale zengin iş adamı Mehmet GÖNEN ve 7MEhmet arasında zorlu bir çekişme içinde geçer.

Zamanın bin lirası ile kiraladığı bu yeri, belediye lokantası adı altında büyük bir heves içinde işletmeye başlar. 1960 müdahalesinden sonra uygulamaya giren kararla belediye ismi yasaklanınca halk arasında tescillenmiş 7Mehmet tabelasını dükkana asmak, onun için bir gurur olur.

Nasıl Gidilir

https://www.instagram.com/p/BxVyfUBpAaQ/
https://www.youtube.com/watch?v=Q-VNPM_FWwM

0242 238 52 00

www.7mehmet.com

7mehmet, antalya, Antalya en iyi restaurant, balık, balık restaurant, en iyi aile mekanları, en iyi haftasonu mekanları, en iyi mekan, et, gurme, haftasonu, restaurant cafe, şarap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.